دلایل ایجاد سردرد هنگام استفاده از لنز های تماسی

اگر هنگام استفاده از لنز های تماسی گاهی به سردرد مبتلا میشوید این مشکل میتواند یا از لنز های شما و یا از چشم شما باشد. لنز های تماسی جهت تصحیح عیوب انکساری چشم ها اختراع شده اند پس هدف اصلی آنها بهبود کیفیت زندگی است و نه ایجاد مشکلاتی مانند سردردها. اما اگر این لنز ، مناسب شما نباشد و یا از کیفیت خوبی برخوردار نباشند و یا کیفیت خود را بعد از مدتی از دست داده باشند میتوانند باعث ایجاد سر درد و سایر مشکلات برای شما بشود. علاوه بر لنز ، مشکلات چشمی مانند خشکی چشم ، حساسیت بالای چشم ها و … میتواند باعث ایجاد سر درد هنگام استفاده از لنز های تماسی بشوند که در ادامه به بررسی و راه حل برای تمام مشکلات مرتبط می پردازیم.

۱.نامرغوب بودن لنز ها : لنز های تماسی نیز مانند تمام کالا های ساخت دست بشر داری سطوح مختلفی از کیفیت میباشند که شامل لنز با کیفیت بسیار مرغوب و لنز های متوسط و نا مرغوب میشوند. لنز های با کیفیت لنز هایی هستند که علاوه بر وزن و ضخامت بسیار کم از مواد مرغوبی ساخته شده باشند و همچنین حاوی قابلیت بالایی جهت آبرسانی و اکسیژن رسانی به قرنیه چشم باشند. اما چطور بدانیم که این لنز از تمام موارد بالا برخوردار است: بهترین روش برای این کار توجه به تاییدیه ها کیفی آن لنز میباشد .

این تاییدیه های کیفی که مشهورترین آنها تاییدیه fda میباشد به شما این اطمینان را میدهد که لنزی که علامت آنرا کسب کرده است از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و هر لنزی با کیفیت پایین به هیچ عنوان موفق به کسب آن نخواهد شد . از دیگر تاییدیه های معتبر میتوان به iso و ce اشاره کرد که استاندارد های بسیار بالایی را برای اعطا تاییدیه می طلبند.

۲.از بین رفتن کیفیت لنز ها: لنز های تماسی دارای منافذی جهت عبور اکسیژن و همچنین جذب آب در داخل خود برای حفظ رطوبت و نرمی لنز میباشند . در مرور زمان و با استفاده مکرر آنها این منافذ به طور آهسته و به مرور زمان بسته میشوند. این امر میتواند به کاهش کیفیت لنز بی انجامد و در نتیجه باعث ایجاد سر درد شوند. به شدت توصیه میشود که به مدت زمان تعیین شده برای استفاده از لنز های خود مانند سالانه ، فصلی و یا روزانه توجه کنید و پس از اتمام ، آنها را با لنز های جدیدی تعویض کنید.

۳.نامرغوب بودن محلول لنز : محلول لنز علاوه بر ضدعفونی کردن لنز ، وظیفه پاکسازی سطح لنز را نیز بر عهده دارند . به این معنا که چربی و ذراتی که به سطح لنز در هنگام استفاده چسبیده شده اند با استفاده از محلول لنز به طور بسیار زیادی پاکسازی میشوند .

هر چقدر که کیفیت محلول لنز شما بالا تر باشد این وظایف را به طور کامل تری انجام میدهد و هر بار که لنز را از داخل آن خارج میکنید و در داخل چشم خود قرار میدهید ، احساس تازه و نرم بودن لنز ها به شما دست میدهد . اما در صورتی که کیفیت این لنز ها پایین باشد این پاکسازی به طور مناسبی انجام نمی گیرد و باعث عدم اکسیژن رسانی کامل به قرنیه چشم و همچنین خشکی لنز ها و در نهایت منجر به ایجاد سر درد شوند.