مقایسه مزایا و معایب عینک ، لنز طبی و عمل لیزیک

زمانی که ماجرا به چشم های شما مربوط میشود مهمترین خواسته شما از آنها دیدی شفاف و بدون عیب است . اما مشکلاتی مانند دوربینی ، نزدیک بینی و آستیگماتیسم می تواند شما را از این خواسته محروم سازد .
شاید بار ها در برنامه های تلویزیونی دیده باشید که وقتی کسی که از این ویژگی محروم است و بعد از مدتها دوباره دید خود را به دست می آورد خوشحال ترین انسان روی زمین می تواند باشد.
وقتی مشکلاتی مانند نزدیک بینی و دوربینی نیز تصحیح شوند حسی بسیار خوشایند به افراد منتقل میشود.
اما تنها دو راه حل برای اینکه دید شما دقیق مانند کسی باشد که چشمهای بدون عیب انکساری دارند وجود دارد. این دو راه حل فقط عمل لیزیک و استفاده از لنز طبی چشم میباشد در حالی که عینک محدودیت هایی دارد. در ادامه به بررسی مزایا و معایب هر دو روش می پردازیم.

مزایا عمل لیزیک:
مهم ترین مزیت عمل لیزیک نسبت به سایر روش های تصحیح عیوب انکساری ، دائمی بودن آن است. زمانی که عمل لیزیک انجام میدهید در صورتی که شماره چشمهای شما دوباره تغییر نکند ، برای همیشه راحت خواهید بود.
از دیگر مزیت های این روش راحت بودن انجام آن است به صورتی که مدت زمان بسیار کمی زمان میبرد و پس از انجام این عمل نیازی به مراقبت های پس از عمل چندانی ندارید.

معایب عمل لیزیک:
شاید برای بسیاری مهم ترین دلیل انجام ندادن این عمل ترس از عمل جراحی میباشد . از دیگر معایب آن هزینه نسبتا بالای انجام آن می باشد اما بسیاری از افرادی که با مشکلات بالا کنار می آیند ممکن است به دلایل زیر از انجام عمل لیزیک چشم پوشی کنند:
ایجاد حساسیت به نور پس از انجام عمل : زمانی که این عمل را انجام میدهید به دلیل کاهش ضخامت قرنیه ممکن است مشکلاتی مانند حساسیت به نور و پخش شدگی نور در شب مواجه شود و باعث شود که نتوانید از دید شفاف خود لذت ببرید.
نازک بودن قرنیه : همان طور که عنوان شد پس از این عمل ضخامت قرنیه شما کاهش می یابد اما تنها در زمانی چشم میتواند این کاهش را تحمل کند که دارای ضخامت مناسبی باشد در غیر این صورت به هیچ عنوان عمل لیزیک قابل انجام نیست.
عدم توانایی در استفاده از لنز های رنگی پس از عمل: پس از انجام این عمل از استفاده از لنز های رنگی منع میشوید و حتی اگر بخواهید از این ممانعت چشم پوشی کرده و از لنز رنگی استفاده کنید چشم های شما حساسیت نشان خواهند داد و باعث ناراحتی شما می شوند.
سن و عدم ثبات نمره چشم : معمولا بهترین زمان انجام عمل لیزیک بین 22 تا 25 سالگی می باشد اما در صورتی که نمره چشم شما حداقل برای 6 ماه ثابت نشده باشد انجام این عمل امکان پذیر نیست.
عدم توانایی انجام کارهای سنگین : دوباره به دلیلی نازک شدن قرنیه شما پس از انجام عمل لیزیک حداقل برای 1 سال از انجام ورزش های سنگین منع خواهید شد .

مزایای لنز طبی :
مهمترین مزیت لنز چشم نسبت به عینک نامریی بودن آن است و مزیت آنها نسبت به عمل لیزیک عدم انجام یک جراحی بر روی چشم و امن بودن آنها است و همچنین هزینه کم تر آن نسبت به عمل لیزیک . اما مزیت های دیگری مانند قابلیت تغییر رنگ چشم همزمان با تصحیح عیوب نیز دارد که به آنها لنز های طبی رنگی گفته می شود.

معایب لنز طبی :
مهم ترین مشکل لنز تماسی برای افراد معمولی نیست و برای افرادی است که داری چشم های حساس و خشکی میباشد . استفاده از لنز طبی و یا لنز رنگی برای کسانی که چشم های حساسی دارند می تواند ناخوشایند باشد و احساس بدی به آنها منتقل کند . اما توجه کنید که چشم ها حداقل بین یک تا دو هفته به استفاده مستمر از لنز نیاز دارند تا به آنها عادت کنند اما در صورتی که چشم های حساسی دارید چشم ها برای همیشه به لنز واکنش بدی نشان میدهند و اگر خشکی چشم داشته باشید باید از قطره های مرطوب کننده چشم به طور مستمر استفاده کنید .
از دیگر معایب لنز های تماسی می توان به زمان لازم برای قرار دادن آنها در چشم و نگهداری از آنها اشاره کرد . حتی اگر در استفاده از لنز های تماسی بسیار خبره باشید حداقل در روز به ۱۰ دقیقه وقت برای گذاشتن و برداشتن آنها از چشم و همچنین نگهداری از آنها نیاز دارید.